Narodziny nart

Dawno, dawno temu … za górami, za lasami narodziła się myśl jak do tej pory, używane rakiety śnieżne zamienić na coś pozwalającego na sprawniejsze przemieszczanie się w zimowych warunkach.
Okazało się, że wygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu przypięcie do butów dwóch desek, co nie pozwala ugrzęznąć w kopnym śniegu. Przemieszczanie stało się szybsze i wygodniejsze. Na ten pomysł pierwsi wpadli Skandynawowie.
Najstarsze znalezione w Szwedzkiej prowincji Angermanland narty pochodzą sprzed 3500 lat. Mają 111cm długości i od 9,5 do 10,4cm szerokości. Przy końcach ich grubość wynosiła około 1cm, a pod stopą około 2cm. Nie były to narty zjazdowe , a tylko zabezpieczające przed zapadaniem się w głębokim śniegu deski.
Dopełnieniem ekwipunku narciarza był kij a później bambusowe kije ze skórzanymi paskami i talerzykami.
Największymi propagatorami narciarstwa byli : w Ameryce Północnej- Jon Thorsten Rue, a Bjerknes w Australii i Nowej Zelandii.
Fridtjot Nansen pokazał ,że na nartach można pokonać duże odległości i w roku 1888 w ciągu 39 dni przemierzył Grenlandię (ciekawostka – ubrany był w bieliznę merino
DEVOLD) .
Pojawiły się innowacje techniczne w postaci metalowych krawędzi ułatwiających ześlizg i hamowanie. Na początku XIX wieku rozpoczęła się nowa era w dziejach narciarstwa a narty zaczęto wykorzystywać nie tylko jako środek transportu ale też do rodzącego się sportu.
Pierwszy bieg narciarski na dystansie pięciu kilometrów rozegrano w norweskim Tromso w roku 1843, a nieco
później w Telemark zaczęto uprawiać biegi w formie slalomu, zjazdu i skoki przez stopień. Inauguracyjny konkurs skoków narciarskich w Chistiani odbył się w 1868r.
W początkowym okresie XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój narciarstwa. Narciarstwo dzieli się na klasyczne i zjazdowe. Zawiązywane są pierwsze szkoły narciarskie. Prekursorem narciarstwa alpejskiego był Czech Mathias Zdrasky, który widział w nim rozwój kurortów alpejskich w sezonie zimowym. Mathias Zdrasky eksperymentował z długością nart i stwierdził , że optymalna to 190 cm. Opanował jazdę pługiem i boczny ślizg hamujący.
Z czasem wprowadził używanie dwóch kijów zamiast jednego. Zdrasky znacznie przyczynił
się do popularyzacji narciarstwa, które stało się bardziej dostępne i masowe. W latach 20-tych i 30-tych zaczęto przekształcać ośrodki uzdrowiskowe, pensjonaty w kurorty sportów zimowych.
Po II wojnie światowej już nie tylko Alpy były mekką turystyki zimowej. Nowe ośrodki zimowe zaczęły powstawać w Pirenejach, Dolomitach, Karpatach czy Tatrach. W Polsce prekursorem narciarstwa był Stanisław Barabasz , który przemierzał okolice Jasła w 1888r. na własnoręcznie zrobionych nartach. Pod koniec XIX wieku został w Zakopanem Dyrektorem Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego gdzie w roku 1901 zaczęto pierwszą produkcję nart w Polsce . W roku 1904 została sprowadzona pierwsza para nart z metalowym wiązaniem typu „Lilienfeld” i , zaproszono wspomnianego wyżej, Mathiasa Zdraskyego , który miał poprowadzić pierwszy w Polsce kurs nauki jazdy na nartach.
Krzysztof Rachlewicz
DehnelSport Team

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *